poniedziałek, 23 kwietnia 2012

Spacer po starówce w Mlada Boleslav

Mieszkam już kilka lat w Mladej Boleslav, więc wypadałoby coś niecoś na tym blogu wspomnieć o tym mieście. A że jest tu sporo ciekawych miejsc, miałem trudności z zebraniem tego w jakąś składną całość. Postanowiłem więc zrobić to na raty i odbyć kilka spacerów po różnych ciekawych miejscach w okolicy.
Oto pierwszy z nich, czyli sobotni spacer po starym mieście.


Po kilku latach renowacji plac starego miasta przybrał nowego wyglądu, powstała jak chyba w każdym mieście nowa fontanna, ale odnowiono przy okazji też kilka popadających w ruinę kamieniczek.
Największą jednak chyba atrakcją dla miłośników zabytków są okolice zamku, ze starymi wąskimi uliczkami i pięknymi podcieniami. Ta część miasta należy do najstarszej, zachowało się tutaj wiele historycznych budowli między innymi powstały końcem XIII wieku zamek Templ, w którym obecnie organizowane są różnego rodzaju historyczne i kulturalne wystawy.
Nie brakuje tutaj również zabytków sakralnych, a największymi z nich są chyba Kościół św. Havla z otaczającym go parkiem na terenie którego znajdował się powstały końcem XVI wieku cmentarz, gdzie zachowało się wiele zabytkowych nagrobków. Innym unikatowym obiektem ,jest zbudowany w stylu renesansowym kościół Sboru Czeskich Braci w którym obecnie znajdują się galerie i odbywają koncerty.
I tak spacerując uliczkami starego miasta w każdej chwili możemy zasiąść w jednej z wielu cukierni albo restauracji i zakosztować tutejszych specjałów cukierniczych, albo jak kto woli specjałów kuchni czeskiej. No i nie można oczywiście zapomnieć o złocistym napoju, którego tu nie brakuje. A po chwili odpoczynku i zregenerowaniu sił, koniecznie trzeba się udać w jeszcze jedno miejsce, leżący poza murami miasta zabytek kultury judaistycznej pochodzący z początków XIV wieku cmentarz żydowski.
No i tak krótki sobotni spacerek po starym mieście dobiegł końca, jest tu jeszcze kilka innych ciekawych miejsc do odwiedzenia, jak na przykład Muzeum Skoda Auto oraz dwa parki przyrodnicze, ale to będzie w następnych spacerach. Więcej fotek po kliknięciu https://picasaweb.google.com/jardo1970/MladaBoleslavWiosna2012?authuser=0&feat=directlink

8 komentarzy:

 1. Bardzo mnie zaciekawiłeś. Znam tę znajomość tylko tak "przejazdowo". Czekam niecierpliwie na ciąg dalszy...

  OdpowiedzUsuń
 2. Czekamy;)
  Mam w planach spędzić długi majowy weekend znów w Szklarskiej i zahaczyć o Czechy;
  zastanawiam się, co wybrać z Twoich 'podpowiedzi'?

  OdpowiedzUsuń
 3. Czy sw.Havel ma coś wspólnego z Havlem?
  :)

  Ładne miasteczko, z charakterem.Ale najbardziej rzuca się w oczy niesamowita wprost czystość, nie uważasz?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Havel to po prostu nasz polski Gaweł :)A o czystość tutaj bardzo dbają:)

   Usuń
 4. Super! Bardzo ładnie zaprezentowałeś to miasto...
  Akurat miasto Mlada Boleslav to w ogóle jest mi nie znane.
  Bardzo lubię czeskie miasteczka i nawet nie będę pisał z jakich powodów...
  P.S. Cieszę się, że będą dalsze części. :-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Następne części na pewno będą, tym bardziej że zbliżają się tutejsze tradycyjne uroczystości... jak na przykład spalenie czarownic 30 kwietnia :)

   Usuń
 5. Bardzo interesujący wpis i super zdjęcia. Muszę więc poczytać o tych miejscach. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Byłam w Mladej Boleslav dwa lata temu przez kilka dni, zarówno miasto jak i jego okolice są bardzo interesujące, nie trafiłam tylko do kościoła Sboru Czeskich Braci; pobyt zepsuły też częściowo spore ulewy, przed którymi trzeba było się w kółko chować :) Zauroczyły mnie też dwa zamki: Michalovice na przedmieściach miasta i dalsze Zviretice. Piękne okolice! Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń